nedeľa 23. novembra 2008

Ktorým cvikom začať?

Prioritou každého z nás je, aby pes prišiek k nám, keď ho zavoláme. Teda treba začať privolaním psa. Nikdy nezačínajte cvičiť so psom, ktorý nie je riadne vybehaný a vyvenčený. Pred výcvikom zoberte psa von, zahrajte sa s ním a potom môžete začať s výcvikom. Pri privolaní psa chceme dosiahnúť, aby pes okamžite PRIBEHOL. Nielenže to efekte vyzerá, ale môžete predísť nepríjemnostiam. Čo tým myslím?...Vyskytnú sa situácie, keď budú rozhodujúce sekundy, ktoré nás delia od napr. napadnutia iným psom.
Toto možeme dosiahnuť takto:
Psa, ktorého chceme privolať, musíme zaujať natoľko, že k nám bude bežať. Môžeme použiť hračku, dobrôtku, drievko.... podľa toho, čo pes uprednostňuje. Ak náhodou tieto praktiky sklamú, použijeme 10 metrové (stopovacie) vodítko. Týmto ho okamžite po povele k nám pritiahneme, a pes dostane odmenu. Garantujem Vám, že ak túto praktiku zopakujete niekoľko krát, dostaví sa žiadaný efekt. Musím ešte raz pripomenúť ODMENU - nezabúdajte na ňu! Ja osobne, aj keď idem von s už dospelým a vycvičeným psom, mám vždy pre neho niečo vo vačku. Pes potom s vami vždy radšej spolupracuje a robí to s nadšením. S nácvikom ďalšieho cviku(úkonu) začneme až po tom, čo sme si istý  zvládnutím momentálnej úlohy.

Ako a kedy začať ?

Takže vráťme sa k otázke- AKO A KEDY ZAČAŤ?

 

Začnite ihneď, ako si psíka privediete domov, a to SOCIALIZÁCIOU. Čo si prestaviť pod týmto pojmom? Treba psíka brať von, do mesta medzi ľudí, aby si pes od mala zvykal na cudzie prostredie, aby mal kontakt s ľuďmi a druhými psami. Potom sa nemôže stať, že by bol pes ustráchaný, nevyrovnaný. Je prežitkom minulej doby, že šteňa nemá prísť do kontaktu s ľuďmi, že by ho nemali hladiť. Opak je pravdou. Aby bol psík vyrovnaný, treba aby tento kontakt mal. Je veľmi dôležité stretávať sa aj s inými psami, nech sa Vám nestane, žeby bol pes agresívny na iných psov. Značka „ideál“ je, keď vo Vašom okolí budú mladí psi, s ktorými sa Váš môže hrať, ale nebráňte sa ani kontaktu s dospelým psom , aspoň ten Váš pocíti hierarchiu. Dbajte na to, aby hra neprerástla v súboj alebo bitku. Mohlo by to zanechať následky na psychike Vášho psa a mohol by byť agresívny na druhé psi. Toto je najdôležitejší krok k zvládnutiu povahy a chovania sa psa k Vášmu okoliu.

Ďalším a nie menej dôležitým krokom je zvládnuť jeho povahu doma. Už na začiatku som spomenul, že pes žil v svorke a tak sa treba k nemu aj chovať - ak nechceme mať doma nevychovaného, rozmaznaného a dominantného psa. Častou chybou býva kŕmenie psa. Je treba kŕmiť psa len z misky. Nedávať mu jedlo z ruky, ak sa nejedná o odmenu. Veľkou a častou chybou je (hlavne v domácnosti) kŕmenie od stolu. Ja viem, že psík vie tak pekne prosiť, a tie jeho smutné očká...ale vedie to k tomu, že pes s Vami začne manipulovať a toto je prvý impulz. Dodržujte jedno pravidlo: dajte psovi žrať do misky a počkajte maximálne 10 minút a ak pes nezožerie treba misku odložiť. Stretávam sa s tým, že pes ma po celý deň  granule v miske, toto je chyba. Dospelý pes by mal dostať žrať  len jeden krát denne a jeden deň by mal mať pôst.

Každý z nás, čo máme doma psa, chceme, aby nás minimálne poslúchal. Teda potrebuje základný výcvik. Taktiež ako u formovania jeho povahy je treba začať hneď. Treba si len osvojiť základy výcviku. Najjednoduchším spôsobom je forma hry, lepšie povedané ja tento spôsob preferujem a mám s tým najlepšie výsledky.  Dôležitou súčasťou tohto výcviku je ODMENA. Môže byť formou pamlsku (najlepšie to, čo má pes najradšej a nie je  to dennou súčasťou jeho jedálničku) alebo len pohraním sa so psom. Je veľmi dobré a praktické tieto formy odmeny medzi sebou meniť a nepoužívať len jeden druh. Veľkou pomocou výcviku je náš hlas. Pes vníma jeho hlasitosť a podľa toho si určuje priority. Nikdy neopakujte povel viac ako jeden krát. Najlepšie je pred povelom  zavolať na psa menom, nechať malú pauzu, a potom povedať  jasným, silným hlasom povel. 

pondelok 17. novembra 2008

Pár slov na úvod...

Na začiatku si musíme uvedomiť, že pes je zviera, ktoré žilo vo svorke, kde platila hierarchia, a tak isto sa musíme k nemu správať aj v domácnosti. Nikdy neuprednostňujte psa pred ostatnými členmi rodiny. Pes musí byť posledným článkom hierarchie. V prípade, že máte viacero psov, hierarchiu mezi nimi nechajte na nich. V prípade dvoch rovnako silných jedincov(v ich postavení), je nutné zakročiť, aby neprišlo k zraneniu. 


Ako a kedy začať s výchovou psa

Často sa stretávam s otázkou kedy a ako začať. Mojou odpoveďou je : Začínaš už samotnou kúpou. Povahy psov delíme tak ako u ľudí, do štyroch základných skupín: sangvinik, melancholik, flegmatik a cholerik.
Ako u ľudí, tak aj u psov sa tieto povahové črty dajú formovať. Výhodou u psov je, že ich povaha sa dá formovať ľahšie. Z toho vyplýva, že u šteňaťa je to ako s dieťaťom - všetko čo mu dáme na začiatku v ňom zostáva a dáva základ jeho ďalšiemu správaniu.
Vo väčšine prípadov pes kopíruje povahu svojho pána, takže je na nás, aby sme ich charakter formovali a aby sme na seba zobrali zodpovednodť za ich správanie. Toto nemám podložené žiadnym vedeckým výskumom, ale mojimi dlhoročnými skúsenosťami. Pravým dôkazom mojich slov je tento príklad zo života : flegmatický a kľudný kamarrát si kúpil psa, ktorý je od prírody energické a pracovité plemeno. Vzájomným spolužitím sa z tohto žívého a hyperaktívneho psíka stal flegmatik a lenivec.